Matriční zastavení se známými i méně známými osobnostmi: Rod Matza – Máca

Vím, že většina obyvatel Vojkovic zná vojkovického učitele Roberta Mácu, je po něm pojmenována jedna z místních ulic. 

Pokusila jsem se zmapovat jeho život  a  nahlédnout do tohoto rodu  v linii  jeho rodičů a prarodičů. 

 

Robert Hermann  Matza 

narodil se  v roce 1896   v Bukovci na hájence.  Dnes se dá sice najít oblast lesa Bukovec,  dokonce tam narazíte na hájenku, ale  zda je to správné  místo narození  Roberta, to se neodvažuji tvrdit. 

Narodil se  v roce 1896 v Bukovci na hájence, místo jeho narození je však uváděno různě , vycházím ale přímo z matričního záznamu. 

Les Bukovec dnes spadá pod obec Buřenice, ty snad spadají pod Dobroměřice…  Raději napíšu, že  se jedná o místo poblíž obce Hořepník, ten se dá  na mapách bezpečně najít, myslivna samotná pak leží na sever od vesničky  Kyjov. Turisty či cyklisty upozorňuji, že kolem vedou značné cesty jak pro pěší, tak pro cyklistické nadšence. 

Matriční zápis je psaný česky. 

O otci Heřmanovi  se dozvíme, že v době narození syna  byl lesním v Bukovci  č. 16, okres Pacov, hejtmanství  Pelhřimov, byl manželským synem  Ignáce Matzy, mlynáře v Matzovském  mlýně  v obci Bítov ř. 54, hejtmanství Znojmo, narozený tamtéž  a Františky, dcery Jana Březiny, mlynáře z Horního Myslova (dnes obec Horní Myslová)  na Moravě. 

Maminkou byla  Josefa, manželská dcera Jana Brázdy, mlynáře z Mezříčka č. 31, farní osada Domamil, hejtmanství Znojmo, narozena tamtéž a Antonie, dcery Jana Březiny, mlynáře z Horního Myslova na Moravě. 

V kolonce kmotrů pak svůj závazek vůči klučíkovi podepsal Vilém Pistorius, velkostatkář z Hořepníku a  jeho manželka Berta. 

https://digi.ceskearchivy.cz/3805/27/2102/1059/49/0

DigiArchiv SOA v Třeboni,  webová aplikace

Svatbu rodičů Roberta jsem  nenalezla,  třeba to bude pro některého ze čtenářů impuls pokusit se  svatbu dohledat.  Podle křestního zápisu Roberta se konala 3. září v roce 1891. 

Jak Robert vyrůstal a žil,  se dnes můžeme dozvědět ze strohých nálezů na netu. 

Otec měl zřejmě zakořeněnou lásku k přírodě, svou profesi vykonával pečlivě, nebál se moderních metod a postupů. Našla jsem dokonce  popis  výjezdního dvoudenního valného shromáždění Klubu lesníků a přátel lesnictví Pelhřimova na panství barona Rudolfa z Geymuellerů v Kamenici nad Lipou . Na jejich počest se konal v místním hotelu večírek s hudbou,  druhý den se pak konala vycházka na lesní hospodářství. Zde se pánové v doprovodu svých dam  seznamovali s jednotlivými odděleními lesního závodu a vyměňovali si své zkušenosti a znalosti. Herman Matza byl samozřejmě jedním z dlouholetých členů výše zmíněného klubu.  Zcela jistě vedl i své děti k dobrému vztahu k lidem a přírodě. 

https://docplayer.cz/204899415-Kamenicke-panstvi-geymullerove-na-kamenici-rocnik-vi-cislo-15-cervenec-2009.html

Společnost pro historii a turistické krásno v městě Kamenici pod Lipou r. VI, č. 15–červenec 2009

Samozřejmě  se nedozvíme, proč si Robert vybral  učitelskou dráhu, zda to bylo rozhodnutí rodičů, nebo naopak jeho samostatná volba. Rodiče ale museli být pokrokoví, podporovali vzdělání svých dětí, jejich  další  syn  Vilém vystudoval  Smíchovskou střední průmyslovou školu  v Praze.  Zdá se mně, že vzdělání se  pro syny nehledalo podle nejbližší školy, ale podle toho, která škola byla dobrá, ceněná po odborné stránce. A to obě zmíněné střední školy  bezesporu byly. 

Vilém později pracoval, jak jinak, jako strojník na Mácově mlýně, později snad v Dešově. 

Z matričního záznamu narození  se  také dozvídáme, že v roce 1911, tedy ve věku 15 roků, byl Robertovi vydán křestní list. Velmi pravděpodobně to bylo v souvislosti s jeho nástupem na Učitelský ústav v Soběslavi. Jednalo se o velmi dobrou, oceňovanou školu, kde  nebyla nouze o zájemce o studium.  Například v roce 1904 se hlásilo 140 zájemců  na 40 volných míst.  Robert je uváděn mezi absolventy v roce 1915. 

https://kramerius.cbvk.cz/view/uuid:e1d911c0-96bf-42d4-89b3-cd29d2e91cc3?page=uuid:6379b6e9-cf37-11e5-80fe-001b63bd97ba&fulltext=matza

Vzpomínky na mladá léta , doplněk výr. zprávy Stát. učitelského  ústavu v Soběslavi

Matrika narozených  prozradí pak už jen fakt, že  v roce 1921  přestoupil Robert k Církvi československé,  snad stejně jako  mnoho dalších obyvatel v euforii   z konce války a vzniku  Československé republiky. 

 

Herman (jinde uváděný jako Heřman) Matza , otec Roberta 

Narodil se  v roce 1863. Jenže kde… Zapsán je ve farnosti Kdousov.  U matričního záznamu   je uvedeno Bítov  č. 54, zkoušená porodní asistentka byla z Kdousova,  mlýnů  s označením Mácův mlýn je hodně… Pátrání skoro detektivní  nakonec  vedlo na Mácův mlýn na řece Želetavce v obci  Vysočany , východně od Bítova. 

Matriční záznam  je tentokrát v němčině a je psaný kurentem… 

Otcem byl Ignác Matza, mlynář na Mácově mlýně, (obec Bítov), manželský syn  Tomáše Matzy, mlynáře na Mácově mlýně a  jeho manželky  Františky,  rozené Antonín Jaksch. 

Maminka Františka je uvedena jako manželská dcera Jana Březiny,   mlynáře v Horní Myslové  a Josefy, rozené Josef Zelený. Kmotrem se stal František Ratkovský, také mlynář z vedlejšího Hakoňova mlýna. 

https://www.mza.cz/actapublica/matrika/detail/6435?image=216000010-000253-003376-000000-010494-000000-FM-B04588-00050.jp2

Acta publica – matriky uložené v Mor. Zemském archivu v Brně

Svatba Ignáce s Františkou Březinovou  se odehrála  roce 1862  ve farním kostele v Kostelní Myslové, jak bylo zvykem -   u rodičů nevěsty, ve farnosti, kam nevěsta spadala. Nevěstini rodiče bydleli v Horní Myslové.   Odsud  si pak  mladý mlynář svou ženu odvezl domů. 

https://www.mza.cz/actapublica/matrika/detail/294?image=216000010-000253-003373-000000-006640-000000-FM-B10149-00420.jp2

Acta publica – matriky uložené v Mor. Zemském archivu v Brně

S rodiči se dcery po svatbě nevídaly  příliš často,  ty nejchudší rodiny třeba už nikdy, pokud je putování za prací odválo daleko od  domova, ti  lépe situovaní  se navštěvovali při příležitosti křtů,  významných životních událostí,  bohužel nejčastěji při úmrtí člena rodiny.  Pro dívku z Vysočiny byl život  poblíž Dyje asi velkou změnou, ale pocházela z mlynářského rodu a zcela jistě si uměla poradit se všemi pracemi, které na ni v novém působišti čekaly. 

Na netu jsem  četla  vzpomínky jedné staré paní,  jejíž babička působila na mlýně bítovské oblasti. Lidé  v 19. století  tam běžně hovořili jak česky, tak německy,  odpovídalo se v tom jazyce, ve kterém byl pronesen pozdrav, dotaz. 

Herman Matza zemřel v roce 1917,  nekrolog uvádí: 

„Zemřel ochrnutím  srdce pan Herman Matza, lesní v Bukovci. Působil 25 let na velkostatku Hořepníku. Byl upřímný  přítel a svědomitý úředník  a odbornými kruhy oceněna  byla mnohokráte jeho píle a lesnické i myslivecké  vynikající vlastnosti. Pohřeb se konal  ze zámku  v Hořepníku“

https://kramerius.nkp.cz/kramerius/Search.do?documentType=periodical&text=m%C3%A1tza+

Národní politika, ročník  1917 , výtisk 15. 5. 1917

Kramerius,  digitalizovaná Národní knihovna ČR

 

Ignác Matza, dědeček Roberta

Ignác se přišel na svět  v roce 1836  samozřejmě na Mácově mlýně, ten jsem  popisovala už u Hermana. Tatínek  se jmenoval  Tomáš, maminka byla Františka, rozená Antonín Jaksch. Za kmotry šla rodina z Mladoňovic. 

Svatba Tomáše  a Františky se konala v roce 1828, nevěstin otec Antonín Jaksch byl pekařským mistrem  v Polici. Ženichovi bylo 27 roků, ale nevěsta potřebovala souhlas otce ke svatbě,  byla neplnoletá,  má uvedený věk 20 roků . Tehdy  se nabývala plnoletost ve věku 24 roků. 

https://www.mza.cz/actapublica/matrika/detail/6434?image=216000010-000253-003376-000000-010493-000000-FM-B04587-00090.jp2

Acta publica – matriky uložené v Mor. Zemském archivu v Brně

Podle informací, které jsem našla na netu, byl Mácův mlýn postaven v první čtvrtině 19. století, informaci jsem ale neověřovala.   Odkud přišel František Matza,  otec Tomáše,  jsem  nehledala . 

 

Dál do minulosti uvádím jen jména předků: 

Tomáš Matza – pradědeček Roberta 

František Matza – prapradědeček Roberta. 

Jako mnozí z nás,  nemusel už Robert vlastně vůbec  znát ani  křestní jména svých nejstarších předků. 

Mlynářský rod  Matza byl  v (nejen) v této oblasti kolem Želetavky  velmi rozšířen. 

Malá perlička. 

„V okolí Jemnice byl nejznámější svobodný Mácův mlýn. O mlynáři tohoto mlýna se traduje, že si koupil šlechtický titul a psal se mlynář von Matza.

Příslušníci tohoto rodu byli mlynáři i v Jemnici. V údolí Želetavky pod Policí a u Bítova byly také další mlýny, např. Pexů, Koberů aj. Také členové těchto rodů buď přišli z Jemnice, nebo tam provozovali mlynářské řemeslo“.

Zdá se, že i mezi mlynáři tak trochu panovala pýcha , bohužel  tento příspěvek o zakoupení šlechtického titulu  není  datován, ani místně upřesněn, nešlo  jen tedy ověřit.

https://www.mesto-jemnice.cz/assets/File.ashx?id_org=5822&id_dokumenty=88510

Jemnické listy 2017, září

 

Na závěr se musím vrátit zpět k Robertu Mácovi. Kde přesně učil po  absolvování Učitelského ústavu v Soběslavi,  se mně nepodařilo zjistit. V době svatby působil ve Smolíně. 

Jeho manželkou se stala  Emilie  Schwarzová z Police, jejíž otec František byl lesní. Svatbu uzavřeli snoubenci v roce 1925 před  Městskou radou  v Brně, jednalo se tedy o svatbu civilní. Ženich má uvedeno, že je bez vyznání, nevěsta byla římskokatolického vyznání. 

https://www.mza.cz/actapublica/matrika/detail/8448?image=216000010-000253-003381-000000-017872-000000-VR-B02945-00340.jp2

Acta publica – matriky uložené v Mor. Zemském archivu v Brně

 

Válečné  události kolem osoby  Roberta Matzy už popsal pan Richard Večeřa ve svém původním  článku, já mohu jen dodat, že Robertova manželka a asi další příbuzní, zřejmě děti, jsou  pohřbeni na hřbitově  v Brně – Řečkovicích.

 

Zamyšlení ke konci.  

Je obdivuhodné, že jsou obětem  nacistické zvůle stavěny pomníky, že se jejich jména objevují ve sbornících, pojmenovávají se po nich ulice, jejich život připomínají pamětní desky… 

Jen v té vší slávě tak nějak mizí osobnost člověka, se všemi jeho klady, ale i  třeba nedostatky… 

Robert určitě jako malý běhal po okolí myslivny, docházel do místní školy a měl to z myslivny  hodně daleko. Na prázdniny možná jezdil do mlýna k dědovi mlynářovi a třeba hrával s místními kluky fotbal, nebo chytal v říčce Želetavě raky. Byl naprosto stejný jako všichni jeho stárníci, nosil asi pěkné vysvědčení,  občas zazlobil… ,  v době studií koukal po děvčatech a třeba i opisoval domácí úkoly. Možná mu přišlo potají k chuti i nějaké pivo, byť to bylo pro studenty přísně zakázané… :_) 

Zkusme si ho představovat jako mladého člověka, plného nadšení do života, milujícího svou rodinu, děti, profesi, obklopeného přáteli, podávajícího  ruku svým žákům… ne pouze jako  nápis, jméno  na tabulce, kterou bezmyšlenkovitě míjíme. 

Pro zájemce o historii, turistiku přidávám ještě odkaz na  webové stránky o vodních mlýnech

https://www.vodnimlyny.cz/

Najdete zde všechny uvedené mlýny,  samozřejmě s fotografiemi a  mnohdy také se jmény mlynářů, Dost často je připojena i zmínka o technologickém zařízení mlýna, požárech,  rekonstrukcích, ale i o hašteřivých mlynářích a jejich přích a dohadech o vodu. 

 

Zora Schildbergerová

Hlavní kategorie