Sochy a kříže

Na svých každodenních cestách míjíme němé připomínky minulosti. Jen málo z nás jim však věnuje delší pohled, nebo se u nich dokonce zastaví. Jsou to kamenné sochy a skoro zapomenuté kříže u cest. Většina z nich se v obci objevila jako poděkování místních občanů Bohu za ochranu nejen svých nemovitostí a rodiny, ale celé obce.

Z roku 1770 pochází kamenný kříž před kostelem. Byl to dar Georga Holzapfela.

 

sv. Vavřinec

30.srpna 1808 vypukl v obci rozsáhlý požár, ale jako zázrakem se ho podařilo brzy uhasit. Shořelo „jen“ 15 domů a 7 stodol. Proto v tomto roce dal vyrobit Martin Weiss sochu sv. Vavřince – patrona obce jako poděkování za ochranu jeho nemovitosti. Úplně původně socha stála kousek stranou naproti kostela, ale když v roce 1884 měla být slavnostně postavena a odhalena socha císaře Josefa II., přestěhovala se blíž k centru obce. V roce 1919, kdy se uvolnil podstavec po císaři Josefu II. (bylo to na základě nařízení, podle kterého musely být odstraněny všechny sochy a památníky Habsburků), se sv. Vavřinec přestěhoval na honosný podstavec před německou školou. Nezůstala tu však dlouho a ve třicátých letech se opět stěhovala, tentokrát ke mlýnu na podstavec sv. Floriána, který zas obsadil původní podstavec sv. Vavřince. Dnes už socha neexistuje. V sedmdesátých letech minulého století zmizela. Zůstal po ní jen prázdný podstavec a pár zašlých fotografií. Zlé jazyky tvrdí, že byla ve špatném stavu a tak skončila jako podloží právě vznikající hlavní silnice.

Svatý Florián z téhož roku (1808) – dar Sebastiana Schüllera, nese na svém podstavci nápis: „Vita non oblitus exiens in tesseram sancto Floriano obtulit Sebastianus Schüller? Incola wogkovicensis.“ (Nezapomněl na svůj život a při odchodu jej daroval svatému Florianovi Sebastian Schüller obec Vojkovice). Dnes stojí na svém původním místě v Mlýnské ulici.

            V roce 1808 byla před místní radnicí postavena socha Jana Nepomuckého – dar J.G.Czuppy. Na podstavci je umístěn nápis: „Hausta fert Moldava stellas obinnoxie pasas regis querelas salus ex vndis licet deprofundis I.G.Czuppa. Prospera ex adversis caelvm persolvit oprssis! Joannes corde zelante vniverso pro popvlo anathema erexit laboriosvs vbi vixit annis.“(Moldavské hvězdy jsou nakresleny a královští válečníci jsou zachráněni před vlnami, i když jsou hlubiny hluboké. Nebe vykupuje utlačované z protivenství! Jan s horlivým srdcem pro všechny lidi sňal klatbu z pracujícího muže, kde léta žil J.G.Czuppa). Už dva roky ho však na osiřelém podstavci nenajdete. Z důvodu nutného restaurování byl z podstavce sňat a obec přemýšlí, kam ho umístit, aby tolik nepodléhal povětrnostním vlivům.

24.8.1884 byla slavnostně odhalena socha císaře Josefa II. socha držela v levé ruce patent o zrušení nevolnictví. Byla vyrobena z bronzu a postavena na podstavci naproti kostela před dnešní Dobrou školou. Na podstavci byl na mramorové desce vytesán nápis:

„Člověku, který si vážil lidí, císařskému rolníkovi, osvoboditeli sedláků v děkovné úctě obyvatelé obce Vojkovice.“ Podstavec sice už neexistuje, ale sochu můžete obdivovat v zasedací místnosti obecního úřadu. Ke slavnostnímu odhalení sochy se dochovala i pamětní listina, ze které vyplývá i to, že sochu financovali Franz Čermák majitel cihelny, Johann Zoufal městský stavitel a Mathias Häufl místní starosta.

 

Pamětní list Josef II

Krom těchto „velkých“ památek, stávalo ve Vojkovicích ještě 8 železných křížů.

            Při cestě do Rajhradu stojí kříž z roku 1866, dar Gregora Kuglera s nápisem:

„Putujte s láskou, tak jako nás miloval Kristus, který se pro nás obětoval.“

            V „brněnských polích“ stál kříž s nápisem:

„Zapři sám sebe, vezmi svůj kříž a následuj mne.“

            Při cestě do Syrovic stojí kříž z roku 1808, dar Georga Holzapfela, na němž je napsáno:

„Ó pane Ježíší Kriste, vkrze všechny nejhorší bolesti, které jsi strpěl na svatém kříži a obzvláště, když tvá nejsvětější duše opustila tvé tělo. Obětoval ses za mou ubohou hříšnou duši.“

Druhý, dnes už neexistující nesl nápis:

„Ospravedlněni láskou, toužíme být dědici ve víře ve věčný život.“

            Na cestě do Hrušovan stály hned dva kříže:

„Putujte s láskou, tak jako nás miloval Kristus, který se pro nás obětoval.“ A druhý s nápisem:

„Pojďte ke mně všichni, svízelí obtížení, chci vás potěšit.“ Ani jeden už neexistuje, ale ten blíže u obce byl nahrazen jiným, který už žádný nápis nenese.

V pořadí sedmý kříž stál v polích směrem na Blučinu a hlásal:

„Vezměte mé jho a následujte mne, neboť já jsem ze srdce pokorný a mírný. Tak naleznete klid pro vaše duše.“

            Osmý kříž v polích na Židlochovice nesl prozaický nápis:

„Pochválen buď Ježíš Kristus“ – z tohoto kříže se zachoval sice podstavec, ale také bez nápisu.

Iva Tycová